Haber

Huzurun geldiği dağlar kamp ateşiyle aydınlanıyor

Huzurun geldiği dağlar kamp ateşiyle aydınlanıyor

Terörün yerini huzura bıraktığı dağlar, kampçıların ateşiyle neşelendi.

BATMAN – Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde terör örgütü PKK’ya yönelik gerçekleştirilen başarılı operasyonların ardından terörden temizlenen dağlar artık dağcıların rotaları arasında yer alıyor.

Daha önce Artos ve Süphan Dağı zirvelerine tırmanan Türkiye Dağcılık Federasyonu Batman İl Temsilciliği üyeleri, bu kez Hakkari’de 4 bin 137 rakımlı Cilo Dağı’na tırmandı. Batman Gençlik ve SporTürkiye Dağcılık Federasyonu İl Müdürlüğü ve Batman İl Temsilciliği tarafından düzenlenen etkinlikte Batmanlı dağcılar Hakkari’nin Cilo Dağı’na tırmandı.

5.137 rakımla Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’ndan sonra Türkiye’nin ikinci büyük dağı olan Cilo Dağı’na tırmanan dağcılar, ilk olarak Kırıkdağ köyüne ulaştı.

Burada dinlenen dağcılar tepeye tırmanmaya devam etti. Rota üzerinde Serpel yaylasına ulaşan dağcılar, Cilo Buzulları’nın bulunduğu bölgede vakit geçirdi. Tırmanışlarına devam eden dağcılar tepedeki Horkadim bölgesine ulaştı.

3 gün boyunca bazen keklik sesleri eşliğinde, bazen de yoğun sis altında şiddetli ve huzur dolu bir tırmanış yapan dağcılar, daha sonra zirveye ulaştı.

Batman Dağcılık İl Temsilcisi Emrullah Girgin, 7 dağcıyla birlikte zorlu bir tırmanışın ardından zirveye ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Bir zamanlar ‘Ulaşılmaz’ olarak adlandırılan dağlarda artık huzurun hüküm sürdüğünü vurgulayan Girgin, “Yeni açılan Cilo Dağı’na bu yıl ilk tırmanışımızı yaptık. Lisanslı dağcılarımızla Batman’dan geldik ve yolumuza devam ettik. Gerekli izinleri aldık. Yürüyüş sırasında havaların kötüleşmesi ve soğumasıyla yönümüzü değiştirdik. “Bulmakta zorlansak da başarılı bir zirve yaptık. Daha önce Artos ve Süphan’a tırmanmıştık. Yıllardır hayalimiz olan ve yasaklanan Cilo/Reşko Dağı’na bu kez başarılı bir tırmanış gerçekleştirdik.”

kozan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu